Email: info@pracadlaopiekunki.eu

Bezpieczny wyjazd do pracy jako opiekunka

Wyjeżdżając za granicę, zarówno w celu podjęcia pracy, jak i turystycznym, wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy koniecznie zadbać o to, by wyjazd był bezpieczny pod każdym względem. Sprawdź, o co należy zadbać!

Przede wszystkim – jedź legalnie

Wyjazd do pracy z agencją pracy jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dobra agencja oferuje umowę o pracę, odprowadzanie składek (także emerytalnych), ubezpieczenie (w tym też OC jak i od nieszczęśliwych wypadków) i pomaga w załatwieniu najważniejszych formalności. Co więcej, jeśli jedziesz do pracy jako opiekunka za pośrednictwem agencji, masz większą gwarancję, że trafisz w sprawdzone miejsce i nikt nie będzie próbował Cię oszukać.

Sprawdź pracodawcę

Jeśli nie wyjeżdżasz z ramienia agencji, a załatwiasz wyjazd samodzielnie, pamiętaj o tym, by zdobyć wcześniej informacje o swoim pracodawcy. Poszukaj opinii opiekunek, które już u danej osoby pracowały i upewnij się, że to realne osoby, a nie fikcyjnie wystawiona opinia. Jeśli coś wyda Ci się niepokojące, warto jednak poszukać innej oferty.

Ubezpieczenie zdrowotne

Od momentu, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej, na jej terenie przysługują nam nieodpłatne świadczenia zdrowotne. Oczywiście mowa tu o sytuacji, gdy będziemy za granicą i dopadnie nas choroba bądź zdarzy się nieszczęśliwy wypadek. Aby mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) należy bezpłatnie wyrobić ją w NFZ – jest to nieodpłatne, a pozwala mieć gwarancję, że w przypadku, gdy lekarz uzna pomoc medyczną za niezbędną, zostanie nam ona udzielona.

Telefony alarmowe

Miej je zawsze pod ręką, najlepiej – zapisz na pierwszych miejscach w telefonie, z którego będziesz korzystać. Niemieckie numery alarmowe, to:

  • Policja ( Polizei in Deutschland): 110
  • Straż Pożarna (Notruf/Feuerwher in Deutschland): 112
  • Pogotowie (Rettungsdienst Rufen ): 112

Numery te, podobnie jak numery alarmowe w Polsce są bezpłatne, możemy na nie zadzwonić także z budki telefonicznej a nawet telefonu bez środków na koncie.

Kontakt

Pamiętaj też, by najbliższym osobom zostawić dokładny adres, w którym podejmiesz pracę jako opiekunka, jak również numer telefonu do pracodawcy, agencji, a także swój numer, którym będziesz posługiwać się za granicą.

Dokumenty

Miej ze sobą dokumenty potwierdzające Twoją tożsamość, uprawniające do podjęcia danej pracy oraz kartę ubezpieczeniową.

Język obcy

Nie jest to może bezpośrednio związane z bezpieczeństwem, ale może mieć na nie przełożenie. Źle ocenione umiejętności językowe mogą postawić Cię w sytuacji, gdzie wymagać się będzie od Ciebie zdecydowanego działania, a Ty nie będziesz mógł mu sprostać, co może zagrozić życiu, tak Twojemu, jak i innych osób.

Dodaj komentarz