Email: info@pracadlaopiekunki.eu

Cechy dobrej opiekunki

Jeśli interesuje Cię praca dla opiekunki osoby starszej musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno nadajesz się na to stanowisko. Dobra opiekunka, czyli jaka?

Opiekunka osoby starszej – wymagania

Wykształcenie opiekunki

  • Opiekunka nie musi mieć wykształcenia medycznego, choć oczywiście wiedza oraz kursy w tym zakresie mogą okazać się bardzo przydatne. Na pewno w przypadku osób chorych będzie jej wówczas łatwiej, gdyż szybciej zauważy niepokojące symptomy i łatwiej będzie zdecydować, czy potrzebna jest pomoc specjalisty.
  • Z pewnością jednak opiekunka osoby starszej powinna potrafić udzielić pierwszej pomocy i przedłożenie dokumentu o odbyciu stosownego kursu będzie sporym atutem.
  • Opiekunka seniora powinna również w miarę komunikatywnie posługiwać się językiem niemieckim (lub innym, jeśli tak stanowi ogłoszenie), by bez przeszkód samodzielnie porozumieć się z podopiecznym i jego rodziną, umieć zadzwonić po pogotowie czy zrobić zakupy.

Cechy fizyczne

  • Z pewnością potrzebna jest siła i wytrzymałość, a co za tym idzie, praca w opiece seniora wymaga dobrego zdrowia. Czasem w grę wchodzi nocne wstawanie, nierzadko również pomoc w transporcie seniora z wózka na toaletę czy pod prysznic. Opiekunka musi potrafić poradzić sobie z tą sytuacją.

Cechy emocjonalne i osobowościowe

  • Opiekunka osoby starszej powinna przede wszystkim mieć dużo cierpliwości i empatii. Warto by zdawała sobie sprawę, że część zachowań seniora wynika nie ze złośliwości, a ze strachu i poczucia zagrożenia.
  • Siła i odporność na stres. Stresujących sytuacji praca jako opiekunka osoby starszej ma niemało – obcy kraj i język, odległość od domu, możliwe nieporozumienia z podopiecznym czy rodziną. To wszystko może odbić się na psychice opiekunki, stąd też konieczne jest, by była osobą bardzo odporną.
  • Oczywiście opiekunka musi być też grzeczna i uprzejma.
  • Zaradność. Czasem w pracy opiekunka stawiana jest przed sytuacjami, które wymagają nieszablonowych rozwiązań. Pewna zaradność życiowa może okazać się w tym wypadku bardzo przydatna.

Dodaj komentarz