Email: info@pracadlaopiekunki.eu

Idealna kandydatka na opiekunkę osoby starszej

Wybierając zawód opiekunki osoby starszej należy przede wszystkim szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest się do tego stworzonym. Jest to bowiem ten typ zajęcia, który wymaga specyficznego usposobienia. Tak, jak nieśmiałej, wstydliwej osobie trudno byłoby zostać aktorką sceniczną, osobie nie lubiącej dzieci i hałasu – przedszkolanką, tak i do pracy jako opiekunka seniora nie nadaje się każdy. Jaka jest zatem idealna kandydatka na opiekunkę osoby starszej?

 

Odpowiednie usposobienie

Przede wszystkim opiekunka musi być osobą o dużej sile psychicznej. W opiece seniora bowiem zetknąć się można z różnymi sytuacjami. Opiekunka może mieć za podopieczną miłą, spokojną staruszkę, a może trafić się ktoś znacznie bardziej konfliktowy. Trzeba wziąć pod uwagę, że seniorzy bywają różni, również ze względu na to, że ich charakter zmieniany jest nieco na skutek demencji lub zwykłego strachu przed chorobą. Często opiekunki mają też do czynienia z osobami chorymi. Dobra opiekunka musi zatem mieć odpowiednie nastawienie psychiczne, tak, by móc znosić widok osoby chorej i nieść jej pomoc oraz wsparcie. Opiekunka musi być też bardzo cierpliwa, gdyż podopieczni niejednokrotnie bywają uparci i krnąbrni.

Oczywiście ważna jest też empatia, zrozumienie i umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Opiekunka musi umieć postawić się w sytuacji osoby starszej – wtedy znacznie łatwiej jest jej się z nią komunikować i postępować tak, by senior czuł troskę i poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie jednak opiekunka musi być osobą stanowczą. Nie może pozwolić sobie na to, by kaprysy seniora dezorganizowały jej pracę. Powinna też umieć dbać o swoje prawa. Idealna kandydatka na opiekunkę jest zatem bardzo komunikatywna, potrafi porozumieć się tak z osobą starszą, jak i z rodziną.

 

Cechy fizyczne

Cóż, w zasadzie najważniejsza jest siła i sprawność. Nie chodzi o to, by opiekunka przenosiła jakieś wielkie ciężary, jednak odpowiednia kondycja fizyczna jest ważna, gdy na przykład trzeba pomóc seniorowi w transferze.

 

Kwalifikacje

Dobra kandydatka, którą interesuje praca jako opiekunka osób starszych, ma też odpowiednie do pracy kwalifikacje. Są to między innymi:

  • Co najmniej komunikatywna znajomość języka niemieckiego
  • Znajomość zasad pierwszej pomocy
  • Doświadczenie w opiece seniora
  • Znajomość zagadnień dotyczących chorób osób starszych

Idealna kandydatka na opiekunkę ma też chęci by ciągle poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Dzięki nim nie tylko staje się konkurencyjna na rynku pracy, ale przede wszystkim, może swojemu podopiecznemu zapewnić opiekę na najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz