Email: info@pracadlaopiekunki.eu

Jak wygląda mieszkanie z osobą starszą?

Wyjazd do pracy jako opiekunka osób starszych wiąże się z tym, że mieszka się pod jednym dachem z seniorem. Opiekunka dostaje swój pokój w mieszkaniu lub domu podopiecznego, często na tam również dostęp do Internetu. Oczywiście nie o wyglądzie mieszkania czy pokoju będzie tu mowa. Nie da się ukryć, że opiekunka wyjeżdżająca do pracy za granicą mieszkać będzie ze swoim pracodawcą. Jak zatem wygląda mieszkanie opiekunki z osobą starszą?

 

Określanie zasad

Już na samym początku warto usiąść i przedyskutować najważniejsze kwestie. W zasadzie dotyczy to już momentu podpisywania umowy. To, jak wyglądać będzie wspólne życie opiekunki i podopiecznego wynika w dużej mierze z jej obowiązków. To właśnie na ich zasadzie określany jest harmonogram dnia opiekunki, a więc jedno z bardzo ważnych narzędzi jej pracy. W harmonogramie musi znaleźć się czas na codzienne czynności – pory posiłków, spacerów, podawania leków czy (jeśli tak zostało przewidziane) nocnego sprawdzania co u podopiecznego. Muszą się w nim też znaleźć terminy wizyt u lekarza, odwiedzin rodziny, czasem spotkań kółka seniorów czy innych okazjonalnych rzeczy. Harmonogram musi też określać czas wolny opiekunki. Wbrew panującym mitom, opiekunce musi przysługiwać czas tylko dla siebie, tak, jak w każdym innym zawodzie. Warto porozmawiać o tym już na samym początku. Pozwoli to później uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

 

Przyzwyczajenia i nawyki seniora

Każdy człowiek jest inny i seniorzy nie są tu wyjątkiem. Opiekunka powinna jednak pamiętać, że jest w pracy, za którą otrzymuje wynagrodzenie i to ona powinna dostosować się do specyficznych zachowań seniora, nie odwrotnie. Jeśli na przykład nie jest zwolenniczką oglądania telewizji, a senior ma swoich kilka seriali, które uwielbia i wręcz musi oglądać, to jej zadaniem nie jest odwodzenie go od tego i zmiana jego przyzwyczajeń. Opiekunka musi starać się by jakość życia seniora była jak najlepsza, a nie zrobi tego, nagle chcąc wprowadzać rewolucje w jego życiu. Podobnie rzecz ma się na przykład z godzinami wstawania i kładzenia się spać. Opiekunka nie musi co prawda gasić światła w pokoju równocześnie z seniorem, ale powinna mieć świadomość tego, że jeśli podopieczny wstaje po 6 rano, to właśnie o tej godzinie rozpoczyna się jej dzień pracy.

 

Dobra komunikacja

Bieżące omawianie wszystkich problemów, potrzeb i codziennych spraw, jak i zwykłe rozmowy o wszystkim i o niczym, to podstawa w budowaniu trwałej relacji opiekunki osoby starszej i podopiecznego. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i spięć a także odpowiednio rozumieć zdanie i postawę drugiej strony. Opiekunka musi mieć też na uwadze, że często komunikacja z seniorem wygląda inaczej niż z młodszą osobą, nie tylko ze względu na różnicę pokoleń. Opieka seniora bardzo często dotyczy osób cierpiących na chorobę Alzheimera, demencję starczą czy inne choroby otępienne. Opiekunka musi zatem uzbroić się w ogromną cierpliwość i mieć na uwadze, że część rzeczy mówionych przez seniora (również tych niemiłych) może wynikać z neurologicznych zmian w mózgu spowodowanych chorobą. Nie oznacza to jednak, że może takiego podopiecznego traktować z góry! Przede wszystkim, jak wszędzie, konieczny będzie wzajemny szacunek.

 

Udogodnienia w mieszkaniu lub domu seniora

Opiekunka osoby starszej powinna zwrócić uwagę na to, czy w mieszkaniu zostały wprowadzone odpowiednie dla seniora udogodnienia. Jeśli ich nie ma, to należy zwrócić uwagę rodzinie seniora, że pewne zmiany w domu mogą znacznie poprawić jakość życia seniora. Dotyczy to na przykład różnego rodzaju uchwytów, czasem przenośników. Warto zlikwidować progi w drzwiach, jeśli osoba starsza porusza się na wózku. Można też zasugerować wymianę wanny na brodzik z prysznicem, gdyż jest to forma, z której o wiele łatwiej będzie korzystać seniorowi i opiekunce.

Dodaj komentarz