Email: info@pracadlaopiekunki.eu

Na czym polega praca jako opiekunka?

Bez względu na to, w jakim kraju zamierzasz podjąć pracę jako opiekunka, jej specyfika będzie bardzo podobna. Różnić się mogą warunki, w jakich będziesz pracować, jednak istotą tej pracy jest sprawowanie opieki nad osobą starszą w jej domu. Jako opiekunka musisz starać się zapewnić swojemu podopiecznemu jak najlepsze warunki życia. Zalicza się tu zarówno pomoc w codziennych czynnościach, jak i zapewnienie towarzystwa i organizowanie seniorowi czasu wolnego.

Jakich konkretnie obowiązków możesz spodziewać się pracując jako opiekunka starszej osoby?

  • Pomoc przy wykonywaniu najprostszych czynności, takich, jak jedzenie, mycie się, przemieszczanie. To, jak bardzo zaawansowana będzie pomoc, zależy od stopnia samodzielności osoby starszej. Zdarzają się bowiem zarówno osoby całkowicie bezwolne, jak i takie, którym potrzebne jest tylko lekkie wsparcie.
  • Pomoc w gospodarstwie domowym. Opiekunka zajmuje się nie tylko seniorem, ale również jego otoczeniem. Dba o czystość i porządek, często pierze, sprząta, robi zakupy oraz przygotowuje posiłki.
  • Pomoc w opiece nad zdrowiem podopiecznego zależnie od jego schorzeń. Wliczają się w to zabiegi pielęgnacyjne (np. smarowanie odleżyn, wymiana opatrunków), jak i czuwanie nad właściwym i terminowym podawaniem lekarstw.
  • Uczestniczenie wraz z osobą starszą w wizytach lekarskich (wówczas mamy znacznie lepszy pogląd na jej stan zdrowia), jak również pilnowanie ich terminów.
  • Towarzyszenie seniorowi podczas aktywności, wizyt czy wycieczek.
  • Organizowanie czasu wolnego osoby starszej (czytanie książek, granie w gry czy rebusy, wspólne rozwiązywanie krzyżówek, aktywność fizyczna, a nawet zorganizowanie spotkania seniorów – wszak w grupie raźniej).

Od czego zależy liczba obowiązków opiekunki?

Oczywiście rozpiętość owych obowiązków zależy od indywidualnej kondycji zdrowotnej osoby starszej. Inaczej będzie wyglądała praca przy osobie sparaliżowanej, inaczej przy takiej, która jest w pełni sprawna ruchowo. Rzecz jasna, jak w każdej pracy, również opiekunka ma prawo do przerw w ciągu dnia oraz czasu wolnego. Jego warunki określane są zazwyczaj na samym początku.

 

Dodaj komentarz