Email: info@pracadlaopiekunki.eu

Przygotowanie do wyjazdu do pracy jako opiekunka

Zgłaszasz się do pracy jako opiekunka, przechodzisz pomyślnie proces rekrutacyjny, wszystkie formalności zostały już załatwione – nadszedł czas, by przygotować się do wyjazdu.

Przygotowując się do pracy jako opiekunka osób starszych sporządź listę rzeczy, które musisz ze sobą zabrać.

W trakcie pakowania odhaczaj kolejne pozycje – zyskasz wówczas pewność, że niczego Ci nie zabraknie i zabierzesz wszystko to, co niezbędne.

Na liście zaleźć się powinny:

 • Dokumenty, czyli dowód tożsamości, prawo jazdy – jeśli było wymagane, bilety komunikacyjne (bus, autobus, pociąg – zależnie od środka transportu), umowy / umów dotyczących podejmowanej pracy.
 • Środki płatnicze, a więc kartę płatniczą jak i pewną ilość gotówki, około 150-200 euro(w razie braku terminalu płatniczego, bankomatu, lub obecności tylko takiego, w którym prowizje za pobór gotówki byłyby zdecydowanie nieopłacalne)
 • Numery telefonów – zarówno alarmowe numery telefonów niemieckich, numerów i adresów do ambasady, agencji pracy (jeśli wyjazd organizujesz za jej pośrednictwem).
 • Telefon komórkowy. Najlepiej, jeśli nie ma on sim locka – wówczas bez problemu można korzystać na nim z niemieckiej karty. Przydatne jest to w dłuższych wyjazdach. W krótszych – niekoniecznie. W myśl ustawy obowiązującej od 15 czerwca 2017 roku ceny połączeń w UE w ramach roamingu są identyczne jak w połączeniach krajowych, jednak z roamingu takiego korzystać można maksymalnie 4 miesiące w roku.
 • Odpowiednia garderoba. Adekwatna do pory roku, w jakiej wyjeżdżasz, jak i okoliczności. Przydadzą się zarówno wygodne ubrania codzienne, jak i bardziej elegancka odzież (na wypadek świąt, uroczystości rodzinnych podopiecznego etc)
 • Kosmetyki (jak w przypadku każdego innego wyjazdu)
 • Apteczkę – może się przydać zarówno podczas podróży, jak i na miejscu. Jeśli przyjmujesz leki na receptę zadbaj o to, by wystarczyły Ci na cały okres pobytu. Warto też zabrać zapas rękawiczek jednorazowych, które są konieczne w czynnościach higienicznych podczas opieki nad osobą starszą.

Na liście znaleźć się też mogą (choć nie muszą):

 • Tablet lub laptop. W szczególności, jeśli na miejscu jest dostęp do Internetu. Za pośrednictwem maila bądź Skype opiekunka może utrzymywać stały kontakt z rodziną. Nawet, jeśli połączenia z siecią nie ma, to na nośnikach elektronicznych przywieźć ze sobą można filmy czy e-booki, które pozwolą umilić czas wolny.
 • Książki. Oczywiście trudno w bagażu upchnąć całą biblioteczkę, ale warto zabrać kilka ulubionych pozycji. Ponadto przydać się też mogą rozmówki polsko- niemieckie lub słownik.
 • Inne rzeczy związane z zainteresowaniami – szydełko, druty, a nawet blok i ołówek. Można też zabrać ciekawą grę planszową – osoby starsze za nimi przepadają.
 • Drobny podarunek dla podopiecznego. Nie jest to warunek konieczny, jednak mała rzecz (np. poczęstunek z czegoś, z czego słynie Twój region w Polsce) może pomóc w przełamaniu pierwszych lodów.

Dodaj komentarz